Twitter takipçi hilesi

Twitter Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Twitter kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri; Twitter hesap güvenliği.

Peki, twitter hesabımızın güvenliğini nasıl sağlayabiliriz? ne gibi önlemler alabiliriz?

Twitter hesap güvenliğinizi tehlikeye atan durumlardan biri twitter takipçi, retweet, favori siteleridir. Siz twitter kullanıcı adınız ve şifreniz ile bu tip sitelere giriş yapıp günlük takipçi, retweet, favori kazanmayı hedeflerken aslında oluşturulan üye havuzuna giriş yapmış oluyorsunuz. Sistemin yöneticileri hesaplarınıza yönetim panelinden istedikleri tüm işlemleri yaptırabiliyorlar.

Bu işlemlere twitter DM den aldığınız "Hesabınızı güvene alın" gibi bağlantı linki içeren mesajlar da dahil. Bu tip sahte linklere asla tıklamamalısınız.

Oltalama (Pishing) denilen bir yöntemle sahte girişler oluşturulup hesaplarınız çalınabilir. Twitter hesabınızı bir kişinin çalması neredeyse imkansızdır, fakat bazı kişiler sizleri yanıltıp hesap bilgilerinizi bizzat sizden almış oluyor, yani kendi elinizle twitter hesabınızı bir başkasına veriyorsunuz.

Güvenmediğiniz veya şüphelendiğiniz herhangi bir twitter uygulamasına yada twitter görünümlü sitelere kesinlikle kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapmayın.

Şifreniz kesinlikle doğum tarihiniz, evlilik yıldönümünüz veya 12345 gibi basit şifreler olmasın. Büyük harf ve *,-,/,.,#,%,$ gibi karakterlere şifreniz de yer verin. Bu şekilde tahmin edilmesi zor bir şifre üretmiş olacaksınız.

Eğer çok merak edip giriş yapmak isterseniz bile sahte bir hesap açıp sisteme giriş yapabilirsiniz. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra zaten güvenli olup olmadığına ufak bi deneme yanılma yöntemiyle karar verebilirsiniz.

Gelelim Twitter'ın "Uygulamaya izin ver" tipli girişlerine.

Bir twitter uygulaması kullanırken illa ki denk gelmişsinizdir.

Uygulama sizden hesap erişimi için izin ister, Uygulamada "Bu uygulamanın yapabilecekleri" ve "Bu uygulamanın yapamayacakları" şeklinde 2 ayrı alan bulunur.

Burada uygulamaya izin verirken "Bu uygulamanın yapabilecekleri" kısmına dikkat etmeniz.

Giriş yapacağınız uygulamaları lütfen dikkatlice okuyup karar verdikten sonra sisteme giriş yapın.


Anasayfa